Nesuď pár podle povídky a povídku podle páru.

Vysvětlivky

20. září 2015 v 16:28 | Mišule |  Ostatní články
Pokud jste ve světě fanfiction nováčci, určitě jsou pro Vás nějaké výrazy a zkratky neznámé… Jistěže při troše googlování a různého hledání na internetu byste byli schopní si to sami dohledat, ale my jsme se rozhodly, že Vám ulehčíme práci a vysvětlíme Vám to hezky vlastními slovy :-)
Kdyby snad i po přečtení článku byli nějaké dotazy, ptejte se v komentářích! :)

A/N: Jistě jste zaregistrovali, že téměř u každé námi vydané povídky je "A/N". Je to zkratka přejatá z anglicky psaných FF, kde autoři/autorky do záhlaví psali tuto zkratku jakožto "Author´s Note" tedy "autorova poznámka" nebo "autorská poznámka".

Beta-reader: Beta-reader (častěji se používá zkrácenina slova - beta ) funguje jako autorův redaktor a korektor. Nezištně opraví jeho překlepy a pravopisné chyby, pokud je to potřeba, tak ho upozorní na věci, co v povídce nějakým způsobem nesouhlasí. Z vlastní zkušenosti - pokud sami píšete a máte nějakého beta-readera, rozhodně mu uděláte radost tím, že mu v záhlaví poděkujete, například zrovna v A/N :P :).Canon: Za tzv. canon (počeštěle se to vyskytuje také jako kanon) se považují všechna díla pocházející z pera J. K. Rowlingové, tedy celá série knížek Harryho Pottera, doplňková díla (Bajky Barda Beedleho, Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je hledat), Pottermore a oficiální stránka J. K. Rowlingové. Mezi kanon také samozřejmě patří i filmy Harryho Pottera, i když některé skutečnosti se musí brát s rezervou.
Za kanon není možné považovat neověřené informace z fanouškovských povídek, ať jsou ty povídky sebelepší.

Crossover: Jedná se o případ, kdy se v povídce setkají dva fandomy - například Harry místo dopisu do Bradavic bude vybrán do Hladových Her, ve kterých dalšími soutěžícími budou Hermiona a Ron (Hej, to nezní špatně! Nepíšete někdo takovou FF? :D). Častěji než v povídkové formě se crossover využívá ve fan-artech (viz. Fan-art).

Drabble: Drabble je povídka o sto slovech, ačkoliv občas se toto označení používá i pro velmi krátké povídky s jiným počtem slov. Také se můžete setkat s pojmem "double-drabble", v tomto případě se jedná o povídku s dvěma sty slovy.
Primárním cílem drabblů je pobavit, případně donutit k zamyšlení (= částečněfunguje na principu fejetonu).

Fan-art: Obrázkové ilustrace k fanfikcím, či prostě jen obrázek pro radost pocházející z rukou nějakého fanouška. Zřejmě největší stránkou zabývající se (nejen) fan-arty, je DeviantArt.

Fandom: Komunita fanoušků určitého literálního díla, filmu nebo seriálu.

Fanon: Jako příklad fanonu může posloužit to, že je Severus Snape kmotrem Draca Malfoye - je to všeobecně rozšířená informace užitá v mnoha povídkách, nicméně kanon se k ní nijak nevyjadřuje a nepotvrzuje ji.

Fanfiction: Dovolím si citovat popis ze stránky http://hpkizi.sk/:
"'Fan fiction' by mohlo být docela dobře považováno za obrázek literatury jako takové - jak by asi vypadala, kdyby byla po nukleární katastrofě kříšena z mrtvých partou mladých pošahaných intelektuálů přeživších v podzemním bunkru. Nedělají to pro peníze. S těmi to vůbec nesouvisí. Svá díla píší a šíří čistě pro radost. Hltají příběhy předkládané oficiální kulturou, ale nespokojují se s jejich prostou konzumací, tichým nasáváním. Vedou s nimi dialog ve svém vlastním jazyce."
Jednoduše řečeno, je to povídka vytvořená s postavami vytrženými z jejich vlastního, již existujícího světa.
Zkráceně se vyskytují výrazy FF, fanfic, fic, apod.
Přeloženě jsou to fanfikce.

Mary Sue: Mary Sue (příležitostně jen "MS") je kapitola sama o sobě a mohly bychom o ní napsat samostatný článek. Ve zkratce - jedná se o (zpravidla) originální postavu, jejíž minulost zahrnuje nějakou tragickou událost. Je nepřirozeně dokonalá, ať už povahově či vzhledově a většinou má nějaké vílí, elfí nebo upíří předky.
Velmi dobře je popsána na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mary_Sue
Přeneseně se tento výraz užívá i v běžné literatuře, nejen ve fanfikcích.

NG Fic: Zkráceno z Next Generation Fanfiction. Jedná se o fanfikce pojednávající o dětech Harryho generace.
Pro lepší orientaci v těchto povídkách vám přikládáme, jaké jsou zde rodinné vazby:

Harry + Ginny = James Sirius, Albus Severus, Lily Lenka (Luna)
Ron + Hermiona = Rose, Hugo
Bill + Fleur = Victoire, Dominique, Louis
Percy + Audrey (roz. ?) = Molly, Lucy
George + Angelina (roz. Johnsonová) = Fred ml., Roxanne
Draco + Astorie (roz. Greengrassová) = Scorpius Malfoy
Neville + Hannah (roz. Abbotová) = ?
Rolf Scammander + Lenka (Luna) = Lorcan, Lysander ( - dvojčata)
Tyto informace pochází z kanonu, jsou tedy plně ověřené :-).

OC: Zkráceno z původního "Original Character", tedy "originální postava". Autor ve své povídce nepoužije jen postavy již udělené kanonem, ale i své vlastní, tedy OC.
!POZOR! Tento výraz se často zaměňuje s "OOC" (viz. OOC) , což naprosto mění význam.

OOC: Zkráceno z původního "Out Of Character", volně přeloženo jako "Odchýlení Od Charakteru". Postava se v povídce chová jinak, než by se měla chovat podle kanonu - například Severus Snape poskakující na rozkvetlé louce mezi motýlky je definitivní OOC.

OTP: Zkráceno z původního "One True Pairing". Dalo by se říct, že se jedná o Váš největší ship (viz. Ship), jež upřednostňujete před všemi ostatními. Spousta lidí ale výrazy "ship" a "OTP" nechtěně zaměňuje... Relativně často se tedy stává, že narazíte na jedince, co tvrdí, že mají "pět OTP"; což je samozřejmě holý nesmysl.

Pairing: Česky "párování". Vysvětelní viz. Ship.

PP: "Poznámka překladatele". Jestliže čtete povídku přeloženou a nikoliv v originálním jazyce, je možné, že se s touto zkratkou setkáte.

POV: Zkráceno z anglického "Point Of View", což znamená "úhel pohledu". V případě, že čtete Dramione fanfikci z pohledu Draca a autor/ka Vám potřebuje ukázat například Hermionin názor na věc a její myšlenky, napíše kapitolu z jejího pohledu, ovšem aby fanoušci nebyli zmatení, dá na začátek kapitoly upozornění: "Hermiona POV".

Rating: Rating je vhodné doporučení přístupnosti dané povídky. Dělí se na K/G (vhodné pro všechny), K+ (nemuselo by být vhodné pro malé děti) , T (přístupné pro pubescenty, cca 13 let a starší), M (přístupné pro adolescenty, cca 16 let a starší), a MA/R/A (pouze dospělí). U nás na blogu se setkáte pravděpodobně pouze s obvyklým číselným ratingem (např.: 13+, 15+, bez omezení, atd.)

Ship: Jedná se o zažitější ekvivalent slova Pairing. Shippů je v HP fandomu neskutečné množství, můžete shippovat téměř všechno se vším a každého z každým. Nejčastější shippy jsou Dramione (Draco/Hermione), Drarry (Draco/Harry), Snamione/Sevmione (Snape nebo Severus/Hermione), Snily (Snape/Lily), Snarry (Snape/Harry), Fremione (Fred/Hermione), Harmony (Harry/Hermiona) a Scorose/Rosius (Scorpius Malfoy/Rose Weasleyová).
Ale shippy nemusí vždy vybočovat z kanonu - mezi fanoušky jsou velmi rozšířené páry jako Hinny (Harry/Ginny), Ronks (Remus/Tonks), Nuna (Neville/Luna ( = Lenka) ), Romione (Ron/Hermione), Jily (James/Lily ), atd.
Oblíbené je taky shippování s jídlem - Chickron (Chicken/Ron), Ludding (Luna/Pudding), Drapple (Draco/Apple).
A pak jsou případy, kdy i některé zběhlé fangirls (případně fanboys) kulí oči, spadne jim čelist a říkají si: "WTF?!", jako například Draco/McGonagallová, Ron/Bellatrix, teta Petunie/Dobby...

Slash: Typ povídek, ve kterých mají vztah dvě osoby mužského pohlaví. Japonskou obdobou pro slash je yaoi.
Podkategorií slashe je Femslash, v němž (jak jste si možná domysleli) se jedná o to samé, ovšem s dvěma osobami ženského pohlaví.
Ve slashi to jsou často postavy, které v kanonu nijak nenaznačují homosexualitu (Severus Snape, Harry, Draco Malfoy), ale může to být i povídka Brumbál/Grindelwald, kdy to má v kanonu alespoň základ, jelikož Brumbál byl homosexuál.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama